کدام شهر در ایران اولین فرش دستباف را تولید کرد؟

تاریخچه فرش دستباف ابریشم همواره با ابهامات و گمانه زنی های بسیاری همراه بوده است.

اما بررسی ها نشان می دهد که سال های 345 تا 435 قبل از میلاد آغاز قالی بافی در ایران بوده و از همان ابتدا قالی بافی وجود داشته است البته نه به معنای امروزی فرش!

اگر بخواهیم دقیق تر بیان کنیم باید بگوییم توسعه قالی بافی در ایران از دوره هخامنشیان آغاز شد و در دوره ساسانیان بود که بافت فرش دستباف در ایران رواج یافت.

بافت فرش دستباف گل ابریشم ادامه داشت تا اینکه تقریباً 80 سال پیش مردم یکی از شهرستان های استان آذربایجان شرقی به نام سردرود تصمیم گرفتند به صورت حرفه ای قالی بافی را ادامه دهند.

استفاده از رنگ های متنوع و ظرافت در بافت های شهر سردرود باعث شد تا این شهر در بافت فرش شهرت جهانی پیدا کند تا جایی که امروزه سردرود را پایتخت فرش جهان می نامند.

فرش ها به دو دسته اصلی دستباف و ماشینی تقسیم می شوند که هر کدام ویژگی های خاص خود را دارند.

شایان ذکر می باشد فرش دستباف مدرن علاوه بر زیبایی، قدمت و اصالت خاصی دارند و قیمت بسیار بالاتری نسبت به فرش ماشینی دارند.

اما اگر خیلی به هنر کار اهمیت نمی دهید و فقط به دنبال یک کار زیبا برای منزل خود هستید که قیمت کمتری داشته باشد، فرش ماشینی گزینه مناسبی برای شماست.

فرش دستباف ابریشم کاشان بسیار معروف است و نه تنها در ایران بلکه کشورهای اروپایی، آمریکایی، عربی و چینی مشتاق خرید آنها هستند.

همانطور که گفتیم بهترین تولید کننده فرش دستباف سردرود است اما بهترین تولید کننده فرش ماشینی کاشان است که همواره در زمینه فرش ماشینی از شهرت و محبوبیت بالایی برخوردار بوده است.

 • منابع:
  1. What is a handmade rug and what are its features?
 • تبلیغات: 
  1. چطور با ظروف یکبار مصرف توپ فوتبال درست کنیم؟!
  2. ساخت حلقه ازدواج با سیم جوش
  3. کودکی که با فروش ضایعات به درآمد چند صد میلیونی رسید
  4. اسپری رنگ موجب انفجار منزل مسکونی در ساری شد

دیدگاه شما با موفقیت ثبت شد.

نظرتان را ثبت نمایید.

شماره همراه شما منتشر نخواهد شد.