نحوه کاشت و رشد گل یاس

گل یاس با رایحه شیرین می تواند یک اتاق یا یک باغ را با رایحه دل انگیز خود پر کند. اگرچه یاس نوعی انگور است که معمولاً در خارج از خانه رشد می کند، برخی از انواع آن را می توان به عنوان گیاهان آپارتمانی نیز پرورش داد. در مورد یاس و اینکه کدام نوع معطر است، سردرگمی وجود دارد. درباره پرورش یاس بیشتر بخوانید.

انواع گل
گل یاس فانتزی یا یاس شاعر (Jasminum officinale) که به آن یاس واقعی نیز می‌گویند، درختی است برگ‌ریز با دسته‌هایی از گل‌های ستاره‌دار و سفید خالص که در تمام تابستان شکوفا می‌شوند. این یک کوهنورد دوقلو با برگ های سبز پررنگ است که دارای پنج تا نه برگچه است که طول هر کدام به 2 و نیم اینچ می رسد. گلهای بسیار معطر آن تا 1 اینچ قطر دارند.

درخت انگور که به منطقه 7 مقاوم است، به شدت رشد می کند و در هنگام بالا رفتن از آلاچیق بزرگ، حصار یا پرده های بسیار بزرگ، خیره کننده به نظر می رسد. در منظره، یاس را می‌توان به‌عنوان درختچه در نزدیکی خانه یا نزدیک پیاده‌روی هرس کرد تا از عطر شدید آن لذت ببرید و بتوانید شاهد آمدن مرغ‌های مگس خوار و پروانه‌ها به سمت گل‌ها باشید.

jasmine-real_full_width.jpg

یاس زمستانی (Jasminum nudiflorum) یک درختچه قدیمی است که اغلب در اطراف خانه های ویکتوریایی یافت می شود. گلهای زرد زیبا بدون عطر و 1 اینچ پهن هستند و در زمستان یا اوایل بهار قبل از باز شدن برگها ظاهر می شوند. یاس زمستانی یک پوشش خوب بانکی است که با ریشه زایی در جایی که ساقه ها با خاک تماس دارند پخش می شود. همچنین هنگامی که در بالای دیوارهای حائل کاشته می شود، با شاخه های آبشاری در کناره، بسیار جذاب است. مرغ مگس خوار عاشق این تاک قوی هستند!

بیشتر گونه های دیگر یاس، انگورهای نیمه گرمسیری هستند که بهتر است در بهار پس از پایان خطر یخبندان کاشته شوند.

یک یاس واقعی نیست
یاس ستاره ای یا یاس کنفدراسیون به نظر شبیه است اما یاس واقعی نیست. این گیاه در واقع بومی چین است و با نام علمی Trachelospermum jasminoides شناخته می شود. در مناطق سختی گیاه USDA 7B تا 10 مقاوم است، گل های فلوکس مانند در بهار و تابستان روی ساقه های دوقلو شکوفا می شوند و بسیار معطر هستند.

star-jasmine_0_full_width.jpg
ستاره یاس. تراکلوسپرموم یاسمینوئیدها

کاشتن
همه یاسمن ها آفتاب کامل را به نیمه سایه ترجیح می دهند. محل کاشت ایده آل باید گرم، آفتابی و سرپناه باشد.
آنها در خاک باغچه منظم و با زهکشی خوب با سطوح متوسطی از حاصلخیزی و رطوبت خاک به خوبی رشد می کنند.
گیاهان کانتینری بهتر است در پاییز کاشته شوند.
اگر یاس به صورت دوقلو انگور رشد کند، باید روی درختچه یا داربست نگهداری شود.
به عنوان یک درختچه، یاس می تواند لاغر و نیمه تاک شود، بنابراین نیاز به هرس مکرر دارد. یاس معمولی تا ارتفاع 10 تا 15 فوتی به عنوان یک درختچه لاغر و نیمه تاک رشد می کند و 12 تا 24 اینچ در سال رشد می کند. درختچه یاس زمستانی به ارتفاع 4 فوت و عرض 7 فوت می رسد.
اگر می‌خواهید گل یاس بنفش را به‌عنوان حاشیه درختچه پرورش دهید، می‌توانید آنها را حداقل 8 فوت از هم جدا کنید.
یاس به عنوان یک گیاه آپارتمانی

برای تشویق رشد قوی در یک نقطه نیمه آفتابی قرار دهید. در داخل خانه، در نزدیکی پنجره جنوبی قرار بگیرید و یک پرده یا تکیه گاه ایجاد کنید.
در داخل خانه، یاس باید با هوای خوب خنک بماند. سعی کنید دما را بین 60 تا 75 درجه فارنهایت نگه دارید.
یاس را در مواد متخلخل و همچنین پوست، ذغال سنگ نارس و سایر خاکهایی که به خوبی زهکشی می کنند بکارید. خاک باید مرطوب باشد اما خیس نباشد.
در حال رشد
ساقه های انگور را به تکیه گاه نسبتاً سنگین ببندید.
نوک ها را برای تحریک رشد جانبی فشار دهید و در صورت لزوم پس از گلدهی هرس کنید تا رشد را مهار کنید.
اگر درخت انگور به عنوان پوشش زمینی رشد می‌کند، ساقه‌های دوقلو به سمت بالا را کوتاه کنید. گیاهان اضافی را می توان از قلمه های ساقه تکثیر کرد.
اگر گل رز آبی را به عنوان یک گیاه آپارتمانی پرورش می دهید، خاک باید مرطوب و دارای زهکشی مناسب باشد، اما بیش از حد آبیاری نکنید. در طول تابستان اجازه دهید خاک مرطوب باشد و بین دو آبیاری خشک شود. در پاییز کمتر آبیاری کنید. در ماه های زمستان و بهار گیاه را کمی خشک نگه دارید.
شاخه های نازک و قدیمی را پس از گل دهی (که در فصل بهار است) هرس کنید تا به گیاه شکل دهید.
یاس به عنوان یک گیاه آپارتمانی

گل رز مشکی مانند آب هستند. خاک باید همیشه کمی مرطوب باشد، اما خیس نباشد.
یاس را دو بار در سال با کودهای غنی از پتاسیم و فسفر کود دهید. در طول فصل رشد بهار و تابستان می توان هر چند هفته یکبار کود مایع را به گیاه داد.
یاس را با هرس مناسب به ویژه در اوایل بهار تحت کنترل نگه دارید. به یاد داشته باشید که یاس انگور کوهنوردی است!
تعویض در فصل بهار در صورت نیاز هنگام انتقال به خاک تازه، ریشه ها را هرس کنید.

  • منابع:
  1. Jasmine
  • تبلیغات:
  1. طلای خالص معادن جهان
  2. زالو برای درمان بیماری های خاص
  3. آجیل فروشی که یک شبه راه صد ساله را پیمود.
  4. فروش مکمل بنزین کاربراتور

دیدگاه شما با موفقیت ثبت شد.

نظرتان را ثبت نمایید.

شماره همراه شما منتشر نخواهد شد.